Test 2

Alla cirklar och föredrag sker i samarbete med Medborgarskolan
 
Anmälan görs till Sirpa Fors på Medborgarskolan, tel 0520 – 192 40
(09.00 – 12.00 måndag – torsdag) eller till sirpa,fors@medborgarskolan.se
Om den cirkel du vill delta i är fulltecknad så anmäl dig gärna till intresselistan.
Avgiften är 50 kr per cirkel och termin. Ev material tillkommer.

För att skriva ut programmet klicka här ”Studiecirklar hösten 2021”

OBS! 
1. Inga cirklar under månadsmötena 6/9, 4/10, 1/11 och 13/12
2. Inga cirklar fredagen den 19/11. AKTIVITETSLEDARTRÄFF
3. Inga kallelser skickas ut
4. Startdatum står på programmet

MÅNDAG
09.00 20/9 Ukulele Lars-Ove Hilmersson
09.00 13/10 Musikcirkel Roland Ljung
09.15 20/9 Bridge Bengt Mikaelsson
10.00 20/9 Diskussionsklubb  Lars Thorsell
10.00 20/9 Matlagning som social samvaro Lennart Sikström
10.30 27/9 Tennbroderi  Margareta Eriksson
10.30   Körsång vakant
12.00 20/9 Aktiediskussioner  Christer Erkenborg
13.00 20/9 Klassisk musik Rolf Elamsson
13.00 20/9 Bridge Petre/Gedelius
14.00 13/9 Vegetarisk matlagning/ ojämn vecka Lena Byström 
14.00 20/9 Laga mat tillsammans/ jämn vecka Arne Karlsson   
14.00   Internationella händelser Theodor Ahrenberg
14.00 27/9 Släktforskning  Leif Abrahamsson
15.00 20/9 Vi botaniserar i Jazzens värld Lars Klasson

TISDAG
09.45 14/9 Tävlingsbridge  Joel Danielsson
10.00 14/9 Konststickning Christina Lundmark
10.00 21/9 Fransk konversation  Siv Martinsson
10.00 21/9 Engelsk konversation  Inga-Lisa Carleson
10.00 21/9 Samtal om religioner Arne Simonsson
10.00 14/9 Berömda kvinnor  Ingrid Carlén
10.00 28/9 Europeisk matkultur/  ojämn vecka Jan Ödman            
10.00 21/9 Husmanskost till Festmat/ jämn vecka Jan Ödman            
10.00 21/9 Hänt i veckan                Bengt-Göran Bengtsson
12.00 21/9 Aktiekunskap  Rune Gyllenskepp
13.00 28/9 Digital media /ojämn vecka Stig Berger
13.00 28/9 Måleri/kollage Britta Rosendahl
14.00 14/9 Släktforskning forts Inge Johansson
14.00   Bridge i teorin Jan Odén
14.00 14/9 Italienska A1/A2 Anne Ödman
14.00   Franska konversation Karl-Anders Arvidsson
15.00   Data                           Göran Kjellebäck

 
ONSDAG
09.00 13/10 Diskussionsgrupp/ ojämn vecka      Ny Roland Ljung
09.30 15/9 Yoga Birgitta Johansson
10.00 15/9 Lättgymnastik  Ruth Larsson
10.00 22/9 Världsarv   Lars Kloberg
10.00   Promenader  Inger Flood
10.00   Vi diskuterar film/ jämn vecka           Mats Frendberg      
10.00 22/9 Lappteknik  Eva Kull
10.00 22/9 Spanska forts Inger Cleröd
10.00   Engelska vakant
11.00 15/9 Engelsk konv          Lisa Wallin
12.30 29/9 Bokcirkel / ojämn vecka         Marianne Abrahamsson
13.00 15/9 Bridge   Ingbritt Widing
13.00   Målning  Ing-Marie Röstberg
13.00 22/9 Matlagning  Joel Danielsson
13.00 22/9 Parliamo Italiano, nivå B1 Sture Lindfeldt
13.45 22/9 Från druva till dryck  Åke Holm
14.00 15/9 Vin i ett geografiskt perspektiv/ ojämn vecka Inger Johansson
14.00 22/9 Vinodling – en vetenskap/ jämn vecka Marita Blomqvist
15.00   Önologi ur ett geografiskt perspektiv/ ojämn vecka Kenneth Calestam
15.00 8/9 Aktiekunskap och ädla drycker Gun Karlsson
15.00 29/9 Terroir, har det betydelse för smaken? Jan Ödman

TORSDAG
09.00 23/9 Mat och Prat / jämn vecka Lisbeth Arrelid         
09.30 9/9 Måla akvarell Ingrid Anderson
09.30 16/9 Vegetarisk matl / ojämn vecka Kerstin Ell                 
09.30 23/9 Bridge Agneta Adamsson
10.00 23/9 Jordens länder  Torsten Sandgren
10.00 30/9 Today / engelsk konv Lars Thorsell
10.00   Kinas historia Anita Stridvall
10.00 23/9 Engelsk konversation      Graham Burdick
10.00 16/9 Bokcirkel / ojämn vecka Majbritt Eriksson
11.00 9/9 Yoga                             Annmarie Arvidsson
12.00 16/9 Tysk konversation  Christel Vahlenbreder    
13.00   Matlagning  Inge Johansson
13.00   Intressanta byggnader och miljöer Ing-Britt Andersson
13.30 9/9 Bokcirkel / jämn vecka Mariana Ceder
13.30 16/9 Canasta Margita Stolt
14.00   Ångermanland/Medelpad Ebon Johansson
14.00 16/9 Trädgård för nördar och noviser          NY Stefan Nordlundh

FREDAG
09.00 24/9 Målning  Ebon Warneryd
09.00 24/9 Gitarr  Leif Johansson
09.30   Boule – inomhus  Rolf Strömberg
10.00   Långpromenader – sista fredagen i varje månad  
    Samling parkeringen vid Folkets Park  
12.00   Målning  vakant
13.30 24/9 Matlagning/fredagsmys  Lars Ahlm
14.00 27/8 Whisky- och Aktiekunskap/ jämn vecka P-O Karlsson